LibreOffice

Jsem příznivcem svobodného software. LibreOffice je svobodný kancelářský balík, které je k dispozici zdarma ke stažení , a to jak pro Linux, macOS, tak i Windows. Pro Android a iOS (iPhone, iPad) jsou k dispozici aplikace pro prohlížení dokumentů. Jde o obdobu kancelářského balíku Microsoft Office. Microsoft Office je však proprietární a placený. Kancelářský balík LibreOffice může být naprosto dostačující pro domácnosti, jednolivce i malé firmy. LibreOffice je částečně kompatibilní s Microsoft Office a základní ovládání těchto aplikací je velice podobné. Pokud se dobře naučíte LibreOffice, neměl by vám dělat problém ani případný přechod na Microsoft Office.


Výuku mám založenu na LibreOffice, protože používám OpenSource programy, které jsou zdarma a mají otevřený kód. Používám též operačního systém Linux, nikoli Microsoft Windows. Stejně se jednotlivé verze Microsoft Office liší navzájem natolik, že je téměř úplně jedno, jestli bychom základní výuku jeli v různých verzích Microsoft Office či v LibreOffice. Když si naintalujete LibreOffice, budou naše verze programů, které budeme navzájem používat, téměř nebo zcela totožné.

Kancelářský balík LibreOffice (obdoba Microsoft Office)

Kancelářský balík LibreOffice obsahuje:

  • Writer – textový editor (obdoba Microsoft Wordu),
  • Calc – tabulkový procesor (obdoba Microsoft Excelu),
  • Impress – pro vytváření prezentací (obdoba Microsoft PowerPointu),
  • Draw – pro kreslení grafiky a vývojové diagramy,
  • Base – správce databází (obdoba Microsoft Access),
  • Math – editor vzorců,
  • Grafy – modul pro vytváření grafů.

LibreOffice používají OpenDocument formát (ODF). Jde o přípony: *.odt – textový dokument, *.ods – soubor tabulkového procesoru, *.odp – prezentace, *.odg – ilustrace nebo grafika.

IT poradenství poskytuji v oblasti programů: Writer (obdoba Microsoft Wordu), tabulkový procesor Calc. Pokud máte Microsoft Word či Microsoft Excel, tak můžeme též spolupracovat, ale některé funkcionality se mohou lišit, a proto bych vás i tak poprosila, abyste si nainstalovali pro účely výuky LibreOffice na své zařízení, ačkoli třeba při výuce sami budete používat Microsoft Word či Microsoft Excel. Pokud budete pracovat s Microsoft Office, tak nezaručuji kompletní kompatibilitu, ani to, že vám přímo poradím s Microsoft Officem a jeho specifiky. Na druhou stranu, základy programů LibreOffice a Microsoft Officem jsou si natolik podobné, že by ani kombinace já: LibreOffice, vy: Microsoft Office nemusí činit problémy, je to však na vaše riziko.