LibreOffice Calc

LibreOffice Calc je textový editor, který je součástí svobodného open-source kancelářského balíku LibreOffice. Textový editor Calc se velice podobá Microsoft Excelu, ale na rozdíl od něho je k dispozici zcela zdarma. LibreOffice Calc je do značné míry kompatibilní s Microsoft Excelem a pro jednotlivce, domácnosti a menší firmy může být naprosto dostačující.


Obecné informace k IT poradenství jsou popsány na stránce základních informací k IT poradenství. Doporučuji se domlouvat na pravidelné výuce (IT poradenství) v rozsahu alespoň 1× týdně v rozsahu dvou vyučovacích hodiny za sebou (s přestávkou 15 minut mezi nimi), pokud je na to časový prostor.

V LibreOffice Calc můžete vytvářet dokumenty, tabulky, vzorečky, řešitele, kontingenční tabulky a mnoho dalšího. Můžete v něm pracovat s daty a vytvářet grafy. LibreOffice je kompatibilní s formáty dokumentů Microsoft Excel (.xls, .xlsx). Používá otevřený standard OpenDocument Format (ODF) a umí dokumenty exportovat do PDF.

Pro IT poradenství používám LibreOffice Calc, nikoli Microsoft Excel z důvodu, že LibreOffice Calc je pro mne osobně naprosto dostačující a je zdarma. Sama používám operační systém Linux, na kterém je LibreOffice dostupný. LibreOffice Calc lze nainstalovat jak na Linux, macOS, tak i Windows. Jde tedy o univerzální tabulkový procesor.

LibreOffice Calc a Microsoft Excel

Základy ovládání a principy LibreOffice Calcu a Microsoft Excelu jsou velice podobné, takže cokoli se naučíte v LibreOffice Calcu velice snadno byste měli být schopni udělat i v Microsoft Excelu. S LibreOffice Calcem budete mít pocit, jako kdybyste pracovali s oněco starší verzí Microsoft Excelu. Protože LibreOffice Calc je o něco jednodušší, tak se vám s ním může pracovat i lépe.

Pokud máte zájem o Microsoft Excel a nikoli přímo LibreOffice Calc, tak protože je výuka vedena zatím zcela individuálně, tak lze pracovat navzájem i tak, že vy budete používat Microsoft Excel a já LibreOffice Calc. Na druhou stranu v tomto případě nezaručuji, že najdeme vždy příslušné řešení a příslušnou volbu v Microsoft Excelu a důrazně doporučuji mít zároveň nainstalovaný LibreOffice Calc, abyste případně mohli pracovat též s ním.

Na druhou stranu i kdybychom pracovali v různých verzích Microsoft Excelu, tak dané verze se natolik navzájem liší, že je téměř jedno, zda pracujete s různými verzemi Microsoft Excelu či v LibreOffice Calcu. Aby byla zajištěna stoprocentní shodnost, museli bychom pracovat s naprosto stejnými verzemi Microsoft Excelu či LibreOffice Calcu. Možná do budoucna budu poskytovat školení v Microsoft Excelu, ale zatím nabízím školení v LibreOffice Calcu a jen říkám, že je to téměř jedno. Základy jsou stejné či velice podobné. A když budete dobře umět LibreOffice Calc, nebudete závislí na Microsoft Excelu a jeho licencích. Mnoho lidí bohužel ani neví, že nějaký LibreOffice Calc vůbec existuje a že by mohli dokumenty mít zpracovány v něm a navíc zcela zdarma.

Je na druhou stranu fakt, že rozdíly v LibreOffice Calcu a Microsoft Excelu určité jsou a spíše na ně budete narážet v momentu, kdy potřebujete zpracovávat cizí dokumenty napsané v Microsoft Excelu nebo budete muset spolupracovat nad dokumenty s jinými firmami či lidmi, kteří umí jen Microsoft Excel či při přepisu maker. Pak je asi pořád lepší zainvestovat do Microsoft Excelu a nemít problémy s drobnou nekompatibilitou, která se přeci jenom může vyskytovat, protože jsou to pořád dva rozdílné programy, které zpracovávají dokumenty maličko odlišně. Zde je souhrnné porovnání LibreOffice a Microsoft Office.

Dokumentace LibreOffice

Uživatelské příručky pro LibreOffice obsahují:

Dokumentaci najdete též na samostatném webu s dokumentací LibreOffice v různých jazycích a k dispozici je kromě příruček i Help online.