LibreOffice Writer

LibreOffice Writer je textový editor, který je součástí svobodného open-source kancelářského balíku LibreOffice. Textový editor Writer se velice podobá Microsoft Wordu, ale na rozdíl od něho je k dispozici zcela zdarma. LibreOffice Writer je do značné míry kompatibilní s Microsoft Wordem a pro jednotlivce, domácnosti a menší firmy může být naprosto dostačující.


Obecné informace k IT poradenství jsou popsány na stránce základních informací k IT poradenství. Doporučuji se domlouvat na pravidelné výuce (IT poradenství) v rozsahu alespoň 1× týdně v rozsahu dvou vyučovacích hodiny za sebou (s přestávkou 15 minut mezi nimi), pokud je na to časový prostor.

V LibreOffice Writer můžete vytvářet dokumenty i používat hromadnou krespondenci. Můžete v něm vytvářet dopisy, brožury, diplomovou práci i rozsáhlé dokumenty. LibreOffice je kompatibilní s formáty dokumentů Microsoft Word (.doc, .docx). Používá otevřený standard OpenDocument Format (ODF) a umí dokumenty exportovat do PDF.

Pro IT poradenství používám LibreOffice Writer, nikoli Microsoft Word z důvodu, že LibreOffice Writer je pro mne osobně naprosto dostačující a je zdarma. Sama používám operační systém Linux, na kterém je LibreOffice dostupný. LibreOffice Writer lze nainstalovat jak na Linux, macOS, tak i Windows. Jde tedy o univerzální textový editor.

LibreOffice Writer a Microsoft Word

Základy ovládání a principy LibreOffice Writeru a Microsoft Wordu jsou velice podobné, takže cokoli se naučíte v LibreOffice Writeru velice snadno byste měli být schopni udělat i v Microsoft Wordu. S LibreOffice Writerem budete mít pocit, jako kdybyste pracovali s oněco starší verzí Microsoft Wordu. Protože LibreOffice Writer je o něco jednodušší, tak se vám s ním může pracovat i lépe.

Pokud máte zájem o Microsoft Word a nikoli přímo LibreOffice Writer, tak protože je výuka vedena zatím zcela individuálně, tak lze pracovat navzájem i tak, že vy budete používat Microsoft Word a já LibreOffice Writer. Na druhou stranu v tomto případě nezaručuji, že najdeme vždy příslušné řešení a příslušnou volbu v Microsoft Wordu a důrazně doporučuji mít zároveň nainstalovaný LibreOffice Writer, abyste případně mohli pracovat též s ním.

Na druhou stranu i kdybychom pracovali v různých verzích Microsoft Wordu, tak dané verze se natolik navzájem liší, že je téměř jedno, zda pracujete s různými verzemi Microsoft Wordu či v LibreOffice Writeru. Aby byla zajištěna stoprocentní shodnost, museli bychom pracovat s naprosto stejnými verzemi Microsoft Wordu či LibreOffice Writeru. Možná do budoucna budu poskytovat školení v Microsoft Wordu, ale zatím nabízím školení v LibreOffice Writeru a jen říkám, že je to téměř jedno. Základy jsou stejné či velice podobné. A když budete dobře umět LibreOffice Writer, nebudete závislí na Microsoft Wordu a jeho licencích. Mnoho lidí bohužel ani neví, že nějaký LibreOffice Writer vůbec existuje a že by mohli dokumenty mít zpracovány v něm a navíc zcela zdarma.

Je na druhou stranu fakt, že rozdíly v LibreOffice Writeru a Microsoft Wordu určité jsou a spíše na ně budete narážet v momentu, kdy potřebujete zpracovávat cizí dokumenty napsané v Microsoft Wordu nebo budete muset spolupracovat nad dokumenty s jinými firmami či lidmi, kteří umí jen Microsoft Word či při přepisu maker. Pak je asi pořád lepší zainvestovat do Microsoft Wordu a nemít problémy s drobnou nekompatibilitou, která se přeci jenom může vyskytovat, protože jsou to pořád dva rozdílné programy, které zpracovávají dokumenty maličko odlišně. Zde je souhrnné porovnání LibreOffice a Microsoft Office.

Dokumentace LibreOffice

Uživatelské příručky pro LibreOffice obsahují:

Dokumentaci najdete též na samostatném webu s dokumentací LibreOffice v různých jazycích a k dispozici je kromě příruček i Help online.