Sdílená online tabule WhiteboardFox

Pro online výuku IT občas používám se klienty online webovou bílou tabuli WhiteboardFox a kalkulačku calculator.net. Výuka je interaktivní. Na tabuli může psát klient i já zároveň, což mi moc vyhovuje. Tabule je použita místo papíru. Zápis na tabuli klient provádí pomocí tabletu se stylusem (dotykovým perem).


Tabule WhiteboardFox je volně přístupná na internetu a můžete si ji vyzkoušet. Místo myši klient používá speciální pero (stylus), kterým kreslí po tabletu. Tablet může být grafický (s displejem) či ve stylu „prkénka“. Tímto způsobem klient počítá příklady podobně jako na papíře. Tablet ani webová tabule není pro výuku IT zcela nutná, ale občas se může hodit.

Webová tabule WhiteboardFox

Vyzkoušejte si společnou sdílenou webovou tabuli WhiteboardFox volně přístupnou na internetu. Do tabule můžete kreslit myší či stylusem. Tabule jsou funkční jak ve Windows, tak i na Linuxu (Ubuntu). Bezproblémová je její podpora v Google Chrome ve Windows a v Ubuntu s Firefoxem. Online výuka má svá specifika. Chvilku trvá, než si na online výuku zvyknete. Nicméně webová tabule WhiteboardFox, kterou obvykle používám, tak je tak jednoduchá, že snad ani jenodušší být nemůže.

Základní verze tabule je přístupná zdarma bez registrace na internetu a mohu na ni psát jak já, tak i klient. Oba vidíme současně právě zapsané poznámky na svém displeji. Zápis z tabule lze uložit jako obrázek. K poznámkám z IT poradenství se tak můžete kdykoli vrátit, protože budete mít tabule uloženy v této digitální podobě. Konkrétní online tabule bude k dispozici na internetu po dobu 14 dnů, takže se k ní můžete i přes internet vrátit přes adresu (odkaz) na tabuli, který budete mít ve Skype. Po 14 dnech nicméně tabule z internetu zmizí. Proto je třeba, abyste si vždy na konci IT poradenství tabuli natrvalo uložili ve formě obrázku png, který budete mít na svém PC či notebooku či tabletu uložen jako soubor.

Pokud se k poznámkám budet chtít vrátit či se z nich učit, tak si je opět můžete otevřít ve vašem zařízení jako png obrázek. Ti, kteří by si chtěli výsledek IT poradenství vytisknout, tak zde přikládám pár fint, které lze využít.

Případný tisk výstupů webové tabule

Tabuli se klienty ukládáme do obrázku png o velikosti obrazovky, kterou klient aktuálně vidí přímo před sebou na displeji. Tabule WhiteboardFox je sice nekonečná, ale když se využije příliš veliká plocha tabule, tak export do obrázku nemusí být již čitelný a jde již o placenou verzi. V rámci verze zdarma si export do png zajišťujeme s klientem snímkem obrazovky. S klienty využíváme pouze velikost aktuálně zobrazené plochy, kterou klient přímo vidí. Pak já i klient vždy vidíme stejnou plochu, na kterou píšeme a nic nám neunikne.

Z omezené velikosti tabule však plynou určitá omezení. Výsledný obrázek je zhruba velikosti A5. Tato plocha nám postačovat pro celou výuku obvykle nebude, proto používáme postupně se klientem více tabulí (listů), pokud je to třeba. Jakmile popíšeme jednu tabuli, jdeme na další. Výsledek si klient ukládá do png obrázků, ke kterým se může kdykoli vrátit. Nicméně někdo má rád tištěnou podobu, ze které si pak třeba opakuje probrané učivo.

Jak si výsledek IT poradenství vytisknout?

Obrázek tabule si můžete jednoduše vytisknout třeba na A4 přes volbu tisku obrázku. Tímto způsobem si obvykle vytisknete jednu tabuli na celou A4, což může být docela neúsporné či příliš zvětšené (zhruba 2×) oproti běžnému písmu.

Některé tabule umí automaticky export listů tabule do pdf souboru. Tabule WhiteboardFox přímo listy ani export do pdf ve verzi zdarma nenabízí. Tabule si můžete uložit do png jako snímek obrazovky. Export do pdf si můžete zajistit jednoduše sami například přes web https://png2pdf.com/. Když na web png2pdf nahrajete více obrázků (výstupů tabule WhiteboardFox) najednou a dáte volbu COMBINED, tak se vám všechny obrázky převedou do jednoho pdf – každý obrázek na jednu stránku. Takto vytvořené pdf si můžete snadno vytisknout.

Hlavní výhodu exportu do pdf je, že při tisku pdf souboru si můžete zvolit, kolik stránek se má tisknout na jednu stránku A4. Takže si můžete s touto volbou tisku pohrát a třeba vytisknout na jednu A4 celkem dvě až čtyři tabule na šířku. Určitě jste někdy viděli vytištěné náhledy obrázků z powerpointu (např. šest náhledů na jednu A4). Tak podobně si můžete vytisknout i vytvořené tabule. Je to záležitostí nastavení tisku u konkrétní tiskárny těsně před tiskem. Případně si lze udělat výtisk místo na tiskárnu, do pdf. Pak se vám vytvoří pdf, které bude mít třeba dvě až čtyři tabule na jedné A4.

V případě zájmu mohu výstup z výuky takto ukázkově upravit, abyste věděli, jak lze s tím pracovat. Případně mohu blíže poradit jak tohoto výstupu docílit či mohu nabídnout klientům toto zpracování výstupu výuky jako dodatečnou placenou službu.

Kdo se chce k poznámkám vracet a pro studium by chtěl mít k dispozici kromě digitální formy obrázků i jejich papírovou formu, tak lze tohoto výstupu s trochou času celkem jednoduše docílit. Pokud máte doma tiskárnu, tak si můžete jednoduše připravit výstup z výuky i do papírové podoby.

Další webové tabule na internetu

Můžete se případně podívat i na další možné sdílené tabule či si je vyhledat na googlu… Kdybyste objevili nějakou lepší tabuli, můžeme ji začít používat. Ale můj požadavek je, aby tabule byla přístupná prakticky na jakémkoli operačním systému (Windows i Linux), byla pokud možno bez registrace, zdarma a s možností vkládání obrázků a dobře se na ní psalo.