Stylus (dotykové pero) k tabletu
Stylus je dotykové pero, kterým klient píše na tablet při online výuce IT či kreslí grafiku. Zatím ho pro IT přímo nepotřebujeme, ale pokud ho budete mít spolu s tabletem, bude to pro výuku IT výhoda. Pro kreslení grafiky to může být nutnost. K peru je třeba mít též tablet.
Například pera k tabletům Wacom jsou součástí tabletu a mají speciální hroty pro psaní, které se obvykle časem musí vyměnit. Při koupi stylusu se zajímejte i o koupi náhradních hrotů, které můžete výhledově potřebovat. Sama za sebe vám doporučuji tablet se stylusem (tj. 2 v 1) One by Wacom M, který se připojí k PC či notebooku!
Na trhu jsou různé druhy tabletů a také různé druhy stylusů. Pokud budete chtít s výběrem vhodného stylusu k tabletu pomoci, tak mi prosím sdělte přesný typ vašeho tabletu. Obvykle výrobní označení tabletu bývá uvedeno na zadní straně tabletu a bývá dostupné i v systému v nastavení
tabletu.
Dotyková pera jsou například pro tablety v nabídce Alzy: Dotyková pera na tablet včetně ukázky, jak fungují: Stylus: Počítačové pero nejen na kreslení! - AlzaTech. Pro potřeby výuky budeme potřebovat spíše pero s ostrým hrotem, které je podobné hrotu ostré tužky. Dotyková pera mohou mít různou citlivost na dotek, kterému se říká přítlaky
. S webovými online tabulemi však různé přítlaky nevyužijeme, na druhou stranu s citlivějším perem se vám bude lépe psát. Jako naprosto nevhodný pro nás bude stylus ve tvaru „gumy“ (oblého hrotu). Tato pera nefungují pro psaní moc dobře, spíš se s nimi na display ťuká či psouvá plocha místo prstu, viz video: the BEST Apple Pencil Alternatives ✏️ affordable & better??.
Některá pera jsou univezrální a fungují na více zařízeních, jiná jsou speciální a fungují pouze s konkrétním typem tabletu od daného výrobce. Vždy by si chtělo ověřit (např. přímo u prodejce vašeho tabletu), zda vybrané pero bude s vaším tabletem kompatibilní a bude vám fungovat. Existují totož různé druhy tabletů a různé druhy stylusů viz: Active vs Capacitive Styluses for Drawing. V tomto videu jsou též ukázány chyby při kreslení, ke kterým dochází u většiny aktivních per.
Tablet + stylus (dotykové pero)
Já mám koupený tablet již s perem od firmy Wacom (např. One by Wacom M), který se připojuje přes USB k počítači. Tento tablet doporučuji, klienti i já s ním máme ty nejlepší grafické výsledky (nejlépe se jim i mně s ním píše). Pokud již máte k dispozici grafický tablet (s displejem) se samostatným operačním systémem, který vypadá podobně jako větší mobil, můžete využít i tento tablet. Potřebujet však k němu i stylus (dotykové pero), tedy vaší tužku, pomocí které budete psát na online webovou tabuli nebo do grafických programů.
V nabídkách bývají stylusy buď originální od daného výrobce, nebo lze koupit univerzální stylus, který funguje třeba na více různých zařízeních (mobilu či tabletu různých výrobců). Ne každý stylus funguje s libovolným tabletem, takže buďte při výběru obezřetní a zkontrolujte si vzájemnou kompatibilitu. Stylusy lze rozdělit na aktivní a pasivní. Lidské tělo je do určité míry vodivé a má určitý vodivý odpor a této vlastnosti kapacitní displeje mobilů a tabletů využívají.
Mezi nejlepší aktivní pera a zároveň jedny z nejdražších patří Apple Pencil pro iPad (tablet), pozor, nefunguje na iPhone mobilu. Samsung pro své tablety nabízí též své špičkové aktivní pero S Pen. Dále mezi špičku patří aktivní pero Wacom Bamboo pro své tablety Wacom Bamboo a tablety kompatibilní s OS Windows. Pro tablet iPad či jiné tablety lze obvykle použít levnější univerzální alternativy.
Pasivní (kapacitní) stylusy
Pasivní stylusy fungují bez nutnosti nabíjení a fungují víceméně jako prodloužený lidský prst. Potřebují však pro své fungování větší dotykovou plochu, podobně jako prst má větší dotykovou plochu na displeji. Proto má pasivní pero hrot ve tvaru čepicky či gumy, která může být v průměru téměř 1 cm. S takovýmto perem lze celkem pohodlně ťukat do displeje, ale o to hůře se s ním kreslí či píše. Nevidíte, kam a co píšete. Pro psaní není toto pero vhodné a také se stává, že guma někdy neklouže dobře po displeji.
Pokud chceme mít možnost na displej s pasivním perem psát, tak je lepší pasivní pero ve tvaru ostrého hrotu zakončeného nevzhlednou přísavou
(umělohmotným kruhem okolo hrotu, který jezdí po displeji). Díky přísavce je zvětšena plocha, kterou se pero dotýká displeje a zároveň uživatel přesně vidí, kam píše a kreslí. Vidí přesně na hrot, ale bohužel trochu překáží ta průhledná přísavka
kolem. Toto pero je přesnější a lepší na psaní, i když na první pohled nevypadá moc sexy
. Po sklu klouže tato přísavou
dobře, hůře se může chovat na displejích potažených ochrannou fólií. Samozřejmě se přísavka
nijak nepřisává, jen zvětšuje dotykovou plochu.
Aktivní (kapacitní) stylusy
Aktivní stylusy mají ostřejší hrot. Protože peru pomáhá zvýšené napětí z baterky, tak není nutné hrot pera rozšiřovat přísavkou
. Díky tomu lze s nimi pohodlně psát a kreslit. Aktivní stylusy však vyžadují nabití elektickým proudem. Může se vám stát, že pero bude vybité, a tudíž s ním nebudete moci psát, než ho nabijete. Tato pera fungují na baterku a díky tomu mívají více funkcí než pasivní pera. Mohou rozlišovat např. přítlaky a náklony pera. Ani jedno z toho při výuce zatím nevyužijeme. Hrot aktivního pera je více ostrý a připomíná hrot běžné, obyčejné tužky. Vlivem akumulátoru aktivní pero vytvoří při dotyku větší náboj, a tak je schopno nahradit lidský prst i přes malou dotekovou plochou.
Většina aktivních per mívá však nevýhodu v tom, že kreslená čára může být nepřesně nakreslena a vůči tahu lehce posunuta. Je to dáno náklonem pera a použitou technologií snímání. Ve hře není jenom tloušťka dispeje, který je ze skla, ale pozice snímaného hrotu. Je to jako kdyby snímač byl lence nad hrotem ve středu pera, nikoli v bodě dotyku se sklem, a snímal pozici kolmo dolů. Pasivní stylusy tento problém nemají. Nejvíce aktivní pera selhávají při kreslení diagonálních čar, kdy nejenom, že dochází k posunu pozice čáry, ale rovná čára bývá nakreslena jako vlnovka. Přesné kreslení a psaní může být pak problém.
Adonit stylus Jot Pro 4 Black – pasivní stylus
Zakoupila jsem si univerzální pasivní dotykové pero (stylus) na mobilní telefon a tablet: Adonit stylus Jot Pro 4 Black. Toto pero vycházelo jako nejlepší varianta pro kreslení v testu ve videu Best stylus for iPhone! Don't waste your money! a je uvedeno i ve videu Best Stylus for Android. Mám ho pro nouzové použití k mobilu iPhone. Při používání tohoto pera je vhodné mít rukavičku, aby nebyla snímána dlaň na mobilu/tabletu. Píše se mi s ním celkem dobře, ale je třeba dávat pozor na hrot, aby pero nespadlo. Pero nemůže být drženo příliš zkosa tak, jak jsem běžně zvyklá. Náklon pera je třeba udržovat dosti kolmo k displeji, což může být lehce nepříjemné. Čím šikmější je poloha pera, tím pero píše hůře a určitý náklon už není ani vzhledem k čepičce ve tvaru přísavky
ani možný. Čepička pera ve tvaru průhledného kruhu mi trochu vadí, ale nechá se na ni zvyknout a nevnímat ji tolik. Pro aktivaci stisku, je třeba celkem rázného malého klepnutí (ťuknutí) do displeje, dotyk nestačí. Tahy perem při posouvání webových stánek v prohlížeči Safari musí být krátké, nikoli dlouhé a táhlé, jinak mi vznikaly problémy s pamětí a pero přestávalo místy zcela fungovat. Na webové tabuli mi toto pero píše dobře, ale nedá se to srovnat se stylusem a tabletem Wacom. Pero Adonit stylus Jot Pro 4 Black je pasivní, tedy nevyžaduje žádné nabíjení. Jako nouzové řešení, pro použití na mobilu, mi připadá pero Adonit stylus Jot Pro 4 Black vyhovující. Pero píše přesně, tam kde je hrot, nevnikají žádné nežádoucí efekty nechtěného posunu kreslené čáry ani ke zpozdění v reakci na pero, jako tomu bývá u aktivních per. Hroty jsou vyměnitelné případně za nové Adonit Replacement Disc 2 pcs Pro 4/Pro 3/Mini 4. Zde je bližší minirecenze Adonit Pro 4 Pen | Affordable Pen for Tablets & Phones.
Adonit stylus Dash 3 Black – aktivní stylus
Dále jsem si zakoupila dotykové pero (stylus) na mobilní telefon, tablet, aktivní, kompatibilní s OS Android, iOS a Univerzální: Adonit stylus Dash 3 Black. Toto pero bylo též součástí testu ve videu Best stylus for iPhone! Don't waste your money! a je uvedeno i ve videu Best Stylus for Android. Na iPhone funguje dobře, bez problémů mi scroluje webové stránky i píše na webovou tabuli. Opět musím při psaní použít rukavičku, aby mi mobil nebral dotyk dlaně. Pero lze libovolně naklánět, není s tím problém. U většího náklonu se však promítá do psaní nepřesnost snímání špičky hrotu, kreslená čára je posunutá oproti očekávání. Toto posunutí (paralax) se chová různě na různých zařízeních (tablet, mobil), není to jen záležitost konkrétního pera. Zde je bližší recenze Review: Adonit Dash 3 Stylus. U tohoto pera hroty nejsou vyměnitelné. Vyměnitelný hrot má Adonit stylus Dash 4 black, ale ten je podstatně dražší.
Rekapitulace mých per – aktivní stylus versus pasivní stylus
Pokud bych měla porovnat popsané výše pasivní pero Adonit stylus Jot Pro 4 Black a popsané výše aktivní pero Adonit stylus Dash 3 Black, tak pro přesné psaní a kreslení je vhodnější pasivní pero Adonit stylus Jot Pro 4 Black. Rozdíl však není zas tak veliký a aktivní pero nemá žádnou nepříjemnou přísavku
na hrotu. Výhody se téměř stírají s nevýhodami. Pokud nehodláte s perem psát a kteslit, chcete s ním pouze procházet web a volit různé volby na mobilu či tabletu, tak Adonit stylus Dash 3 Black je pro tento účel šikovnější než Adonit stylus Jot Pro 4 Black. Při výuce však potřebujeme psát a kreslit, a pro tento účel je šikovnější Adonit stylus Jot Pro 4 Black.
Pokud bych si měla vybrat pouze jednu z mnou koupených dvou per (viz výše) pro účely výuky: buď pasivní Adonit stylus Jot Pro 4 Black, či aktivní Adonit stylus Dash 3 Black, tak volím za sebe určitě pasivní variantu Adonit stylus Jot Pro 4 Black. Toto pero nevyžaduje žádné nabíjení a bude vám tedy fungovat vždy, když ho budete potřebovat. Má ostrý hrot se kterým lze kreslit, na rozdíl od pasivních per ve tvaru tupé gumové čepičky vhodné tak maximálně pro ťukání na displej. S perem Adonit stylus Jot Pro 4 Black se mi píše a kreslí lépe a přesněji než s Adonit stylus Dash 3 Black, i když nevypadá s přísavkou
tak sexy
.
Pokud ještě nemáte tablet, tak bych pro výuku volila jednoznačně tablet se stylusem (tj. 2 v 1) One by Wacom M, který se připojí k PC či notebooku! Tablet One by Wacom M je bez displeje, nevypadá opět tak sexy
, ale píše se a pracuje se na něm skvěle. Jde jen o zvyk. Pokud tablet již máte a chcete k němu dokoupit pouze stylus
, i tak bych zvážila koupi One by Wacom M. Spíše jako doplněk a náhradní nouzové řešení bych vám doporučila koupit k mobilu (resp. k tabletu) pero Adonit stylus Jot Pro 4 Black, a to převážně jako nouzovku, pokud byste museli použít mobil jako náhražku za tablet či notebook či PC např. při výpadku internetu či počítače. Neříkám, že jsou to ta nejlepší pera, která jsem koupila. Vybírala jsem cenově dostupná pera s dobrými recenzemi. Vybírala jsem taková pera, která mi budou sloužit spíše jako náhradní řešení k tabletu One by Wacom M v případě výpadku internetu či PC a pro nouzové použití na mobilu.
Určitou představu o spokojenosti zákazníků s konkrétními pery lze shlédnout též na heuréce. Obecně nejlepšími pery k tabletům od Apple (iPad) jsou Apple Pencil pera! Nefungují však s mobilem. Případné použití pera na mobilu berte pouze jako nouzové řešení, pro řádnou výuku není mobil vhodný a dostačující. Pro výuku a psaní na tabuli potřebujeme tablet o velikosti alespoň A5, tj. alespoň 10″, což už je dnes prakticky standard!
Jaký stylus bude kompatibilní s vaším zařízením?
Když mi napíšete, jaký konkrétní typ tabletu máte, pokusím se Vám s výběrem vhodného stylusu poradit. Nicméně určitě využite objednání přes internet, kde máte nárok na případné odstoupení od smlouvy a vrácení zboží i bez udání důvodu, a to do 14 dnů.
Jak si vyrobit vlastní stylus – „nouzovka“
Pokud máte tablet se skleněným dotykovým dispejem, který reaguje na váš prst, tak můžete pro začátek zkusit i jednoduchou fintu s výrobou vlastního stylusu z vatové tyčinky. Rozhodně stylus z vatové tyčinky nedoporučuji pro běžnou výuku, může to být pouze nouzovka
. Výroba vám nezabere více jak 10 minut. Můžete postupovat dle videa: Make a 2-minute stylus. Použítí je ale na vlastní riziko a nebezpečí!
Stačí vatová tyčinka na uši, která se omotá do alobalu. Je třeba, ten alobal pak držet v ruce, aby byla zajištěna vodivost. Vatovou tyčinku můžete zastrčit do nějakého pera, nebo ji nechat tak jak je, a psát přímo s ní. Je třeba alobalem omotat trochu i vatový hrot, aby tam byl kontakt. Následně se hrot lehce namočí do vody, ne moc, stačí, aby byl hrot jen vlhký. Nemějte vatovou tyčinku moc mokrou, abyste si nějakým způsobem nepoškodili své zařízení (např. kapající vodou). Stačí tyčinka, kus alobalu a máte stylus, který můžete snadno doma ozkoušet, zda vám bude fungovat na vašem tabletu. Tablety citlivé na lidské prsty, využívají vodivosti lidského těla. Vlhká vatová tyčinka spolu s alobalem, který zajistí vodivost hrotu stylusu od displeje až k ruce, následně funguje jako váš prodloužený prst.
Grafický tablet (s displejem) osobně nemám, ale takto upravená vatová tyčinka spolehlivě funguje na můj mobil. Pokud vám ručně vyrobený stylus bude na vašem dotykovém tabletu fungovat, tak můžeme s tímto provizorním stylusem zrealizovat úvodní hodinu, než si seženete řádný stylus. Nicméně berte toto pouze jako „nouzovku“ vhodnou maximálně pro prvnotní ozkoušení výuky. Pro řádnou výuku budeme potřebovat kvalitní vybavení, aby výuka měla smysl a mohla probíhat tak, jak potřebujeme se vším všudy.