Tablet s dotykovým perem (stylusem)
Při online výuce IT se nám může hodit tablet se stylusem (dotykovým perem), kterým může klient psát na online webovou tabuli. Tato výbava není pro IT výuku nutná, ale může se nám hodit. Já tablet s perem používám hlavně při doučování matematiky, které též nabízím. V IT se nám tablet bude hodit hlavně na grafiku a případně pro vysvětlení nějaké látky.
Na trhu jsou různé druhy tabletů. Klienti obvykle znají grafický tablet se samostatným operačním systémem, který vypadá jako o něco větší mobil. Takovýto tablet lze pro výuku použít. Pro použití s online tabulí je zapotřebí, abyste k němu měli i stylus, případně si ho k tabuletu dokoupili.
Tablet lze dokoupit též jako externí periferii k počítači či notebooku (podobně jako myš) s připojením přes USB. Takovýto tablet lze sehnat ve výši od 1 400 Kč One by Wacom M do 4 000 Kč Wacom Intuos Bluetooth M. Proč budete potřebovat tablet se stylusem?
Místo psaní poznámek na papír si klient může dělat zápisky na online tabuli, do které já také můžu psát a která je navzájem nasdílena. Místo tužky klient používá stylus s tabletem, kterým kreslí po tabletu, podobně jako po papíře. Tablet může být grafický (s displejem) či ve stylu „prkénka“.
Tablet + stylus (pero)
Na sdílenou tabuli lze psát myší, ale to není příliš praktické a pohodlné. U myši nemáme takový cit a nehodí se na psaní číslic a textu. Pro online výuku IT je proto vhodné používat tablet se stylusem (perem). Lze pak příklad psát na tablet perem, podobně jako byste tužkou ho psali na papír. Abyste si udělali přestavu, jak tablet vypadá a jak funguje, doporučuji shlédnout video: How to Draw on a Tablet - Ultimate Drawing Tablet Tutorial či video od Alzy: Jak vybrat Tablet.
Čím lepší vybavení pro online výuku budete mít, tím lepší a kvalitnější bude moci být vaše online výuka. Proto nešetřete na vybavení. Kvalitní vybavení se vám může hodit i pro jiné příležitosti.
Vhodný je tablet o velikosti úhlopříčky displeje alespoň 10" (cca 25 cm), tato velikost zhruba odpovídá velikosti aktivní plochy velikosti A5. Ideální by byl tablet s aktivní plochou velikosti A4. S velikostí alespoň A5 si ještě vystačíme, s menší nikoli. Obecně platí, čím větší tablet pro výuku, tím lepší. Čím větší tablet je, tím bývá dražší.
Neméně důležité je kvalitní dotykové pero (tzv. stylus) k tabletu. Některá pera bývají součástní tabletu, jindy si je musíte samostatně dokoupit. Stylus s typým hrotem (ve tvaru připomínající gumu), je pro výuku zcela nevhodný. Když budete používat stylus s typým hrotem ve tvaru gumy, tak degraduje svůj tablet téměř na poloviční velikost (popíšete toho na tabuli tak polovinu). Pro psaní na tabuli budeme potřebovat stylus s ostrým hrotem podobající se ořezané tužce.
Důležité je mít též kvalitní displej (na PC, notebooku či tabletu), kvalitní mikrofon a rychlé internetové připojení. Já kvalitní vybavení mám, takže rozdíl mezi prezenční a distanční výukou bude dán převážně tím, jak kvalitní vybavení bude na vaší straně. Pokud student aktivně spolupracuje, tak s kvalitním vybavením je distanční výuka zcela srovnatelná s prezenční výukou a v některých ohledech ji dle mého názoru i předčí. Student nemusí za mnou dojíždět a má k dispozici i mnou psané poznámky u příkladů.
Zaměřím se zde na tablety se stylusem, protože ty, na rozdíl od dalšího vybavení, nemusí být zcela samozřejmostí. Na trhu existuje navíc vícero druhů tabletů. Tablet je vhodné mít alespoň o velikosti A5 (alespoň 10 palců v úhlopříčce). Rozměr A5 berte jako minimum.
1. Tablety s displejem se samostatným operačním systémem (např. iPad)
Tyto tablety zná téměř každý. Vypadají jako větší mobil. Tato varianta tabletů může být pro Vás nejvýhodnější, pokud již vlastníte grafický tablet s displejem. Takovýto tablet funguje jako samostatný počítač s vlastním operačním systémem. Příkladem je desetipalcový Apple iPad v cenách kolem 10 000 Kč a tablety s Samsung kolem 5 000 Kč. Pokud byste si chtěli tento tablet nově pořídit, tak toto je dražší varianta a počítejte navíc s extra výdajem za stylus. Berte jen minimálně 10" varianty (tj. úhlopříčka displeje alespoň 10 palců).
Dotykové pero (stylus) u těchto tabletů nebývá v ceně tabletu. Stylus se obvykle kupuje zvlášť a stojí řádově od 700 Kč až kolem 3 000 Kč např. u Apple. Pokud již máte dotykový tablet se samostatným operačním systémem, dokupte k němu stylus (pero). Nekupujte ale prosím stylus ve tvaru gumy např. FIXED Pen 3v1, který je k dostání i kolem 100 až 200 Kč. Takovýto stylus a jemu podobní jsou nám k ničemu, psát se s nimi moc nedá a jsou určeny spíš pro poklepání, než pro psaní… Např. Trust Stylus Pen černý lze použít pouze jako nouzové krajní řešení, ale pro pravidelnou výuku je to k steku. Nervy máme já i klient jen jedny! Pokud chcete, abych na vás byla milá a aby studenta výuka pokud možno bavila, tak rozhodně nepište tímto či jemu podobnými „gumovými pery“, ale zainvestujte a vyberte stylus s ostrým hrotem ve tvaru ořezané tužky či ostrého hrotu kompatibilního právě s vaším tabletem. Ve výběru vám tady moc nepomohu, protože co tablet, tak jiné pero.
Pokud nechcete shánět stylus k tomuto typu tabletu či kupovat tento tablet, tak doporučuji raději koupit grafický tablet bez displeje One by Wacom M v ceně kolem 1 400 Kč (viz níže), který již stylus má a připojuje se k USB k PC či notebooku a fungujeme s ním se studenty skvěle.
2. Tablety s displejem připojené k PC přes HDMI
Dalším typem tabletů jsou tablety, které mají grafický displej a chovají se jako další dotykový monitor, který se připojuje k PC přes HDMI. Tablet není samostatný, ale připojuje se k počítači. Z grafických tabletů s displejem by nejvhodnější byl asi Wacom One 13 touch pen display v ceně kolem 17 000 Kč či menší Wacom One 12 pen display v ceně kolem 11 000 Kč. Odborníci grafici se nicméně shodují, že grafický displej není nutný a kromě kladů a dražší ceny má i o své mínusy. Stylus u těchto tabletů bývá v ceně produktu. Tento typ tabletu vidím jako vhodný převážně pro grafiky, pro výuku by to byl spíše zbytečný luxus.
3. Tablety bez displeje připojené k PC přes USB – NEJLEPŠÍ VOLBA
Tyto tablety vypadají jako „černé prkénko“ s tužkou a připojují se k počítači přes USB. Studentům je nejvíce doporučuji pro doučování matematiky, kde je hojně využíváme. Tato varianta vás vyjde většinou nejlevněji. Tyto tablety používají již dlouhá léta profesionální grafici. Pro účely online výuky je nejvíce preferuji. Tyto tablety nahrazují myš a nemívají grafický displej (resp. za grafický displej si hodně připlatíte viz bod 2.). Místo myši se používá stylus (pero). Myš vám ale funguje také. Tyto tablety nejsou mezi běžnou veřejností příliš známé, což jim však neubírá na jejich síle. Grafici je znají již léta a stále je používají. Pro výuku vám bohatě bude stačit tablet, který koupíte cca za 1 400 Kč. To, že tablet není grafický, vůbec nevadí, naopak. Je většinou příjemnější koukat do opravdu kvalitního monitoru, než být skrčený nad tabletem. Na myš se taky nekoukáte, ale sledujete kurzor myši. Jde jen o zvyk.
Já mám zakoupené a ozkoušené následující tři tablety (připojené přes USB k notebooku či PC, součástí balení je i stylus). Tablety Wacom by měly fungovat jak pro Mac, tak i ve Windows. Mně fungují i bez jakékoli instalace též na Linuxu (Linux Mint či Ubuntu). Pro lepší funkčnost může být zapotřebí nainstalovat drivery, které jsou dostupné na stránkách výrobce Wacom.
One by Wacom M (levná a funkční varianta) – DOPORUČUJI
One by Wacom M (velikost cca A5) v ceně kolem 1 400 Kč (levnější varianta s dobrým poměrem cena/výkon). Tablet je podobný variantám tabletů od Wacomu uvedeným níže, které jsem si pořídila. Oproti dražším variantám se liší tím, že nemá na sobě programovatelná tlačítka (která stejně nepotřebujeme) a pero má v uvozovkách „jen“ 2048 úrovní přítlaku. Pokud nebudete s tabletem vyloženě kreslit jako grafik, tak nepoznáte rozdíl mezi 4096 úrovněmi přítlaku pera a „jen“ 2048 úrovněmi přítlaku. Pero (stylus) je součástí balení tabletu. Tento tablet je pro výuku IT plně dostačující a měli byste s ním být schopni popsat pohodlně cca třetinu A4 až jednu A5 na jednu stránku aniž byste posouvali online tabuli či zoomovali. Perem se píše na tabuli dobře. Jsou k němu k dispozici náhradní hroty Wacom ACK-20001 (potvrzeno z diskuzí k produktům a ozkoušeno). Pozor, k tomuto tabletu je dodáván dosti krátký USB kabel (délky 1 m), takže je vhodné rovnou si zakoupit USB prodlužku např. PremiumCord USB 3.0 prodlužovací A-A černý 5m. Doporučuji zakoupit tento tablet, pokud máte PC či notebook, ke kterému můžete tablet připojit a chcete vybrat jednu z nejlevnějších variant tabletu. V současné době bývá tento tablet mezi nejprodávanějšími tablety značky Wacom na Alze. Značka Wacom patří na špici v tabletech. Tento tablet mi funguje dobře na Windows 10, tak v Linuxu. Nebylo třeba instalovat ani drivery, stačí tablet zapojit do USB a funguje. Většina mých klientů používá právě tablet One by Wacom M a skvěle si s ním vystačíme.
Wacom Intuos Bluetooth M (zlatá střední cesta)
Wacom Intuos Bluetooth M (velikost cca A5) v ceně kolem 3 500 Kč (zlatá střední cesta). Pero Wacom Pen 4K má 4096 úrovní přítlaku a je součástí balení tabletu. Pero tohoto tabletu je z příjemnějšího materiálu, než u One by Wacom M. Tento tablet je pro výuku IT plně dostačující, budete s ním schopni popsat pohodlně cca třetinu A4 až jednu A5 na jednu stránku aniž byste posouvali online tabuli či zoomovali. Náhradní hroty Wacom ACK-20001 do stylusu (pera) jsou pro tento tablet dostupné. Doporučuji zakoupit tento tablet, pokud máte PC či notebook, ke kterému můžete tablet připojit a výhledově chcete tablet používat třeba i pro grafiku. Tento tablet je šikovný, malý a v pohodě :-). Tablet má čtyři programovatelná tlačítka. Pero je trochu tvrdší, na online tabuli se s ním píše skvěle. USB kabel je vedený od tabletu šikovněji a jeho délka je dostačující. Tento tablet mi funguje dobře na Windows 10, tak v Linuxu. Obdobným profesionálnějším tabletem podobné velikosti je tablet Wacom Intuos Pro M v ceně kolem 8 000 Kč s citlivějším perem, ale při výuce vyšší citlivost neoceníte. Já při výuce se klienty používám právě tablet Wacom Intuos Bluetooth M.
Wacom Intuos Pro L (pro profíky a náročné)
Wacom Intuos Pro L (velikost cca A4) v ceně kolem 11 000 Kč (tablet s využitím pro profesionální grafiku). Tento tablet používá nejnovější pero Wacom Pro Pen 2 with Pen Case, které je součástí balení tabletu. Pro dětskou či dámskou ruku je toto pero docela dost silné. Náhradní pero Wacom Pro Pen 2 lze též koupit i samostatně. Tento tablet by byl skvělý, na jednu stránku budete schopni pohodlně popsat rozměr cca A4 aniž byste posouvali online tabuli či zoomovali. Při psaní s tímto tabletem bude vaše písmo drobnější, více se toho vejde napsaného na jednu stránku (displej). V porovnání s předchozím tabletem velikosti M bude vaše písmo na monitoru drobnější zhruba o 2/5 až 1/2. To znamená, že skoro 2× tolik se vám toho vejde na jednu stránku tabule. Náhradní hroty Wacom standardní hroty (pro Wacom Pro Pen 2, 10ks) či Wacom plstěné hroty (pro Wacom Pro Pen 2, 10ks) do stylusu (pera) jsou dostupné. Kdybyste měli tento tablet, bylo by to super, ale je to již větší investice. Počítejte s tím, že tento tablet se nehodí příliš na přenášení a zabírá dost místa na stole. Pero má měkčí přítlak, je citlivější a hroty se rychleji opotřebí. Velká citlivost pera (větší rozsah úrovně přítlaku) se hodí pro grafiku, nicméně pro psaní na online tabuli je to úplně jedno. Naopak, mně osobně se lépe píše na online tabule s tvrdším perem. Tento tablet mi funguje dobře jak na Windows 10, tak v Linuxu. Tento tablet Wacom Intuos Pro L si šetřím na grafiku, pro výuku ho moc nepoužívám.
Jaký tablet vybrat?
Pokud již tablet (grafický) vlastníte, zvažte jen dokoupení pera (stylusu) k tabletu, pokud ho ještě nemáte. Jinak bych pro potřeby online výuky IT doporučila klientům výše zmíněný One by Wacom M v ceně kolem 1 400 Kč či Wacom Intuos Bluetooth M v ceně kolem 4 000 Kč. Oba tablety jsou si podobné, velikostí snadno přenostitelné, používají stejné náhradní hroty a hroty jsou dostupné. Tablety M jsou rozhodně více prodávané než dražší modely L. Předpokládám, že pro větší rozšířenost tabletů M bude i podpora a kompatibilita M variant o něco lepší. Velikost M je pro účely výuky plně dostačující. S tabletem Wacom Intuos Bluetooth M se vám bude psát o něco příjemněji, než s tabletem One by Wacom M. Příjemnější je u něho pero a šikovnější je i připojení USB kabelu. Nicméně jsou to drobnosti, které kvalitu výuky už zásadně neolivní a tablet One by Wacom M je pro výuku zcela dostačující.
Značka Wacom patří mezi osvědčené a klasické značky. Všechny mé ozkoušené tablety nejsou s displejem (vypadají jak černé prkénko) a připojují se k PC či notebooku přes USB kabel (některé i přes Bluetooth). Pero (stylus) funguje jako myš, která místo po podložce, jezdí po tabletu. Wacom M varianty mají aktivní plochu velikosti cca A5, Wacom L varianty cca A4. Varianty S neberte, jsou příliš malé (cca A6) – to by bylo, jako kdybyste psali do malého notýsku… A5 je ještě v pohodě, A6 již nikoli.
Aktivní plocha přestavuje pak přesně zobrazovanou plochu na monitoru. Plocha tabletu při používání sdílené tabule je namapovaná na obrazovku (levý horní roh tabletu = levý horní roh obrazovky, pravý dolní roh tabletu = pravý dolní roh obrazovky). Čím větší máte tablet, tím máte větší cit v ruce, aniž byste museli zvětšovat (zoomovat) pracovní plochu na obrazovce a lépe se píše. Prostě čím větší tablet, tak tím toho více napíšete na zobrazovanou aktivní plochu displeje při zachování vaší obvyklé rukou psané velikosti písma… Čím větší tablet budete mít, tím bude psané písmo na monitoru menší (více psaného textu se vejde na zobrazovanou plochu monitoru). Čím menší tablet budete mít, tím psané písmo na monitoru bude větší (méně psaného textu se vejde na zobrazovanou plochu monitoru). Více informací najdete v mém článku o výběru Wacom tabletu a velikosti tabletu.
Práce s tabletem a webovou tabulí
Obecně platí, že čím větší tablet, tím lepší, nicméně obvykle je pak dražší a víc překáží. Tablet se přímo mapuje na displej, takže velikost tabletu přímo odpovídá zobrazované ploše displeje. Když je tablet velikosti A5 (M), píšete jakoby na papír na A5. Když máte tablet velikosti A4 (L), píšete jakoby na papír A4. Některé tabule umožňují stránkování, nebo zobrazení stránek jako šablony, jiné jsou „nekonečné“.
Něco nám z plochy sebere menu tabule, takže aktivní plocha bude ještě o malčiko menší, ale ne zas o moc. Zoomování tabule není příliš praktické, obvykle je vhodné se pro psaní vždy vrátit do 100% zobrazení, aby vaše písmo bylo stálé velikosti. Je lepší udělat více stránek (pokud to tabule umožňuje) či posunout tabuli než zoomovat.
Obvykle lze z online webových tabulí vygenerovat pdf či obrázek či vytvořit snímek obrazovky. U tabule WhiteboardFox si můžete vytvořit v její zdarma verzi snímek obrazovky, který si můžete stáhnout do PC a následně dle chuti vytisknout. S tiskem si lze pak pohrát a třeba si nechat vytisknout dvě až tři výsledné tabule na jednu A4. Psané písmo pak bude mít podobnou velikost, jako byste psali tužkou přímo na papír.
Pokud vám tablet na online tabuli nebude fungovat ačkoli je tablet správně nainstalovaný, zkuste jiný internetový prohlížeč. Mám zkušenosti, že dobře tablety ve Windows 10 fungují s prohlížečem Google Chrome (nikoli vždy s Firefoxem). V Linuxu (např. v Ubuntu či Linux Mintu) jedou tablety na online tabulích jedou i bez jakékoli instalace v prohlížeči Firefox.