Vybavení pro online výuku

Pro online výuku IT budeme obvykle potřebovat následující: internet, počítač či notebook, mikrofon či webkameru, Skype. A hlavně potřebujete mít nainstalovaný LibreOffice na svém zařízení, případně instalaci Microsoft Office. LibreOffice si nainstalujte ale každopádně. Na zařízení s Office je třeba mít též Skype, abychom mohli sdílet navzájem obrazovku přes Skype. Výhodou by byly dva monitory vedle sebe připojené k jednomu PC, nebo dvě zařízení vedle sebe (např. PC + notebook).


Výuka je interaktivní a vzájemná komunikace s klientem probíhá obvykle formou hlasového hovoru či videohovoru přes Skype.Občas používám online webovou tabuli WhiteboardFox, která je zdarma bez jakékoli registrace a běží v internetovém prohlížeči. Bylo by fain, kdybyste též měli tablet se stylusem (perem) pro vzájemnou komunikaci přes internetovou tabuli, ale není to vyloženě nutné. Budeme pracovat hlavně s programy v PC či notebooku. Může se též hodit kalkulačka calculator.net.

Konunikátor Skype a webkamera či mikrofon

Výuku nabízím aktuálně přes komunikátor Skype, který je dostupný zdarma pro počítač či notebook s operačním systémem Windows, Mac OS X či Linux. Skype lze mít též na nainstalovaný v mobilu. Skype nám umožní spolu hovořit, posílat si dokumenty, sdílet obrazovku a chatovat (povídat) si. Skype lze používat celkem třemi způsoby: jako nainstalovaný program Skype, Online Skype či přes web a odkaz Okamžitá skchůzka. Doporučuji instalaci Skype na přímo na zařízení. Pro zvájemnou komunikaci si tedy prosím stáhněte program Skype a nainstalujte si ho do vašeho zařízení. Sdělte mi pak své skypové jméno, abychom spolu mohli komunikovat či mne přímo kontaktujte přes Skype, abych si Vás mohla přidat mezi své konakty. Toto je nutné udělat ještě před zkušební hodinou. Kontakt na mé Skype jméno najdete v mých kontaktech. Zde jsou mé bližší informace k instalaci a k používání Skype.

Aby mohla probíhat vzájemná hlasová komunikace přes Skype, tak potřebujete mít na zařízení se Skype k dispozici reproduktory a mikrofon. Mikrofon bývá součástí webové kamery. Pokud budete mít instalován Skype na notebooku, tak obvykle webkamera a reproduktory bývají zabudovány již přímo v notebooku. Pokud budete pracovat se Skype na PC, tak bude zapotřebí použít externí webkameru a externí reproduktory připojené k PC. Pokud Skype budete mít na chytrém mobilu, tak webkamera i reproduktory jsou součástí telefonu a nastavíte si jen hlasitý odposlech. Pokud máte grafický tablet se samostatným operačním systémem, tak výbava pro online komunikaci (webkamera a mikrofon) bývá též součástí tabletu.

Webová bílá tabule WhiteboardFox

Z výuky matematiky jsem zvyklá se setudenty používat webovou tabuli WhiteboardFox. Je možné, že se nám též občas může hodit pro výklad či poznámky. Místo psaní na papír lze použít při online webovou tabuli a psát na ní pomocí stylusu (dotykového pera) přes tablet. Nejčastěji používáme sdílenou webovou tabuli WhiteboardFox, která je volně přístupná na internetu přes váš internetový prohlížeč. Je to obyčejná chytrá webová stránka, jejíž odkaz si nasdílíme přes Skype. Na internetovou tabuli lze psát, vkládat do ní obrázky a výsledek lze vyexportovat jako png obrázek. Do tabule můžete kreslit myší či stylusem (dotykovým perem s tablete). Tabule jsou funkční jak ve Windows, tak i na Linuxu (Ubuntu, Linux Mint). Bezproblémová je její podpora v Google Chrome ve Windows a v Ubuntu s Firefoxem.

Tabuli si můžete sami nezávisle ozkoušet i s myší. Stačí dát na hlavní stránce oranžové tlačítko „Start Drawing“ → „Create Whiteboard“ a můžete na ní začít kreslit. Základní verze tabule je přístupná zdarma bez registrace na internetu a mohu na ni psát jak já, tak i klient. Oba vidíme současně právě psaný text na svém displeji. Výsledný zápis lze uložit jako obrázek, který lze vytisknout. Zde jsou mé bližší informace k online bílým tabulím.

Tablet + stylus (pero)

Na sdílenou tabuli lze psát myší, ale to není příliš praktické a pohodlné. U myši nemáme takový cit a nehodí se na psaní číslic a textu. Je proto vhodné používat tablet se stylusem (perem). Lze pak příklad psát na tablet perem, podobně jako byste tužkou ho psali na papír. Abyste si udělali přestavu, jak tablet vypadá a jak funguje, doporučuji shlédnout video: How to Draw on a Tablet - Ultimate Drawing Tablet Tutorial.

Výuka z pohodlí domova

Se Skype, sdílenou tabulí a tabletem se stylusem budeme moci pracovat velice dobře i online. S kvalitním vybavením považuji online výuku „jeden na jednoho“ za zcela srovnatelnou s prezenční výukou. Díky online výuce můžete mít výuku vedenou z pohodlí domova, školy či kanceláře dostupnou po celé ČR i ze zahraničí. A já také mohu být „kdekoli“.

Čím lepší vybavení pro online výuku budete mít, tím lepší a kvalitnější bude moci být vaše online výuka. Proto nešetřete na vybavení. Kvalitní vybavení se vám bude hodit i pro distanční komunikaci i v jiných případech.